Prawo pracy – ochrona praw pracowniczych...


Autor: tomekwaw | Kategorie: Pomoc prawna 
14 marca 2016, 09:45

Zaledwie kilka lat temu, ochrona zatrudnionych była niewielka jeśli w ogóle jakaś była. W tym okresie traktowanie pracownika dobrze albo źle leżało w kwestii właściciela firmy. Warunki pracy były często ubogie: przepisy bhp niewystarczające a w wielu przypadkach nie egzekwowane. Spora część zatrudnionych nie otrzymywała żadnych korzyści z odszkodowania – nie było ubezpieczeń.

 

Wraz z nadejściem rewolucji przemysłowej, rozpoczęty został ruch migracji ludności chłopskiej do miast. Sporo osób starało się odnaleźć pracę w prężnie ewoluującym mieście. Gdyż liczba zatrudnionych wzrastała biorąc pod uwagę narastające zapotrzebowanie gospodarki, warunki pracy gwałtownie się pogorszyły. Rząd stanął na wysokości zadania i wdrożył ochronę praw zatrudnionych, które z biegiem czasu stały się podstawą dla nowoczesnego prawa pracy.

 

Prawo pracy zapewnia ramy prawne w zakresie traktowania zatrudnionych. Jawnie określa sprawiedliwe uposażenie, akceptowalny poziom warunków pracy i godzin pracy, sposób traktowania podwładnych, procedury zatrudnienia i zwalniania z umów. Prawo pracy ochrania oprócz tego przed dyskryminacją na podstawie płci, wieku, rasy i religii.

 

Niezgodne z prawem bądź niesprawiedliwe zwolnienie odnosi się do sytuacji, w której pracownik czuje że został on mylnie zwolniony ze swojego stanowiska. Może to bierze się z braku określonego wypowiedzenia czy odpowiedniej odprawy z tytułu zwolnienia. Nie ma znaczenia co jest powodem zwolnienia – istnieją pewne procedury, które muszą być egzekwowane. Wypowiedzenie umowy o pracę musi pozostać zrealizowane zgodnie z wiążącymi regulacjami. W razie wątpliwości skontaktuj się z adwokat Wrocław prawo pracy.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj nowy komentarz